Programista – nowicjusz, czy doświadczony?
Osoba rekrutująca na stanowisko programisty, często staje przed wyborem pracownika kompetentnego i doświadczonego, a osobą, która być może nie jest jeszcze do końca obeznana z zawodem, jednak jest chłonnym, młodym umysłem tuż po studiach. Którą z tych osób wybrać, aby wybór był jak najbardziej korzystny dla firmy?
Kształtowanie nawyków
Często rekruter decyduje się w porozumieniu z zarządem na zatrudnienie osoby, która podejmie zatrudnienie po raz pierwszy. Będzie się to być może wiązało z kosztami nieco dłuższego przyuczania, jednak całą sytuacja ma jeden ogromny plus. Absolwent oprócz ogromnego zapału do pracy, ma jeszcze jedną zaletę – brak nawyków z poprzednich firm, które teoretycznie mogłyby w jakiś sposób ograniczać jego kreatywność na stanowisku programisty. Ogólne zasady oraz charakter pracy z pewnością młody pracownik nabędzie stosunkowo szybko. I będzie on czystą kartą, na której będziemy mogli zapisać naszą filozofię firmy.
Zatrudnianie młodych pracowników to w chwili obecnej minimalne ryzyko. Możliwości szkoleniowe są coraz bardziej rozwinięte. Można przeprowadzić je bardzo szybko i wdrożyć nowego pracownika niemal od razu, powierzając mu początkowo dość proste zadania. Doświadczony pracownik również ma ogromną wartość, jednak nie warto dyskryminować młodych na rynku pracy.